برنامه های کمیته فرهنگی تبلیغی ستاد تسهیلات نوروزی تبیین شد

دبیر کمیته فرهنگی تبلیغی ستاد تسهیلات نوروزی استان قم گفت: 6 نهاد اجرایی با 40 برنامه مدون در ذیل کمیته فرهنگی ستاد تسهیلات نوروزی استان قم اهتمام دارند.

 

سیدموسی حسینی کاشانی با اشاره به ویژه برنامه های کمیته فرهنگی، تبلیغی ستاد تسهیلات نوروزی استان قم اظهار کرد: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته ۶ نهاد اجرایی زیر مجموعه این کمیته فعالیت دارند و برنامه های مدونی در تعطیلات نوروزی اجرا می کنند که برخی از این برنامه ها از قبل از سال تحویل آغاز شده است.

وی برنامه هایی را که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در این ایام اجرا می کند را  ۲۰ نوبت نمایش خیابانی در محدوده اطراف حرم مطهر حضرت معصومه (س) ومحل حضور زائرین و مسافران نوروزی، برپایی غرفه های فرهنگی، عفاف و حجاب، خوشنویسی و نقاشی دانست و گفت: اهدای کتاب به بازدید کنندگان از این نمایشگاه و غرفه ویژه شهدا نیز از دیگر برنامه های نوروزی این دستگاه است که در تالار مرکزی شهر اجرا می شود.

دبیر کمیته فرهنگی، تبلیغی ستاد تسهیلات نوروزی ادامه داد: استقبال از میهمانان و زائرانی که  در عید نوروز به قم می آیند در محل ورودی اتوبان تهران – قم نیز  از دیگر برنامه های این کمیته است که توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم اجرا می شود.

وی با اشاره به ویژه برنامه های آستان مقدس حضرت معصومه (س) که در ذیل کمیته فرهنگی تبلیغی ستاد تسهیلات نوروزی استان قم فعالیت دارد، تصرح کرد:  جشن همراهی ویژه برنامه خانوادگی است که هرشب در حرم مطهرحضرت معصومه (س) برگزار می شود از جمله برنامه های آستان مقدس حضرت معصومه در این ایام به شمار می رود.

حسینی کاشانی دیگر برنامه های آستان مقدس حضرت معصومه (س) در ایام نوروز  را مورد اشاره قرار داد وگفت: جنگ و مسابقه حضوری در حرم مطهر حضرت معصومه (س) ، برپایی نمایشگاه در صحن حرم مطهر نیز از جمله برنامه هایی است که در ایام نوروز اجرایی می شود.

دبیر کمیته فرهنگی تبلیغی ستاد تسهیلات نوروزی استان قم، با اشاره به اینکه هلال احمر نیز به عنوان یک دستگاه فرهنگی  وخدماتی زیر مجموعه کمیته فرهنگی فعالیت دارد، تصریح کرد: طرح راهنمای مسافران نوروزی با عنوان جوانان سفیران ایمنی، سلامت و نشاط اجتماعی، برگزاری جشنواره های فرهنگی هنری چلچراغ ورفیق خوشبخت با موضوع سردار شهید سلیمانی از جمله برنامه های این نهاد است که در طول تعطیلات نوروزی اجرای آن را برعهده دارد.

وی، برگزاری پویش اجتماعی بهرفت با موضوع بهبود رفتارهای ترافیکی، برگزاری مسابقه فیلم و عکس با عنوان بشردوستی از دیگر برنامه های این نهاد در ذیل کمیته فرهنگی تبلیغی ستاد تسهیلات نوروزی ذکر کرد.

حسینی کاشانی در بخش دیگری از سخنانش، شهرداری را نیز یکی از دستگاه های فرهنگی خدماتی دانست که در مناسبت های مختلف با ستاد تسهیل همراه است و به زائرین و مجاورین این شهر خدمات گسترده ای ارائه می کند.

وی برپایی ۳۰ مورد استیج فرهنگی هنری،جنگ شادی در بوستان های شهر و در کنار بعضی مساجد، اجرای سرود و نمایش خیابانی، برپایی غرفه های فرهنگی و اقامه نماز جماعت در تعدادی از بوستان های محل حضور مسافران نوروزی را  از جمله اقداماتی ذکر کرد که توسط شهرداری انجام می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در بخش دیگری از سخنانش، ستاد اقامه نماز را از دیگر دستگاه های فرهنگی عنوان کرد که در مناسبت های مختلف در صحنه حاضر است و در تعطیلات نوروزی با کمیته فرهنگی تبلیغی ستاد تسهیلات با اشاره به فعالیت های ستاد اقامه نماز در کمیته فرهنگی تبلیغی ستاد تسهیلات نوروزی استان قم، عنوان کرد: اصلاح و تجهیز مسجدامام خمینی (ره) سلفچگان ، بازدید از نماز خانه های مراکز بین راهی و تحویل مهر و امکانات مورد نیاز، همکاری با شهرداری برای اقامه نماز جماعت در بوستان های محل حضور مسافرین نوروزی به استفاده از دبیران داوطلب اقامه نماز ادارات برای بازدیدهای نوروزی از جمله برنامه های این نهاد در کمیته فرهنگی تبلیغی ستاد تسهیلات نوروزی استان قم است.

دبیر کمیته فرهنگی تبلیغی ستاد تسهیلات نوروزی استان قم همچنین به تبیین برنامه های ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر در این ایام پرداخت و بیان کرد: همکاری و فعالیت در طرح کریمه قرارگاه ۱۹ دی، حضورگروه های امر به معروف و نهی از منکر در محل های حضور وتجمع میهمانان نوروزی از برنامه هایی است که در ذیل کمیته فرهنگی تبلیغی ستاد تسهیلات نوروزی استان قم اجرا می شود.

وی اضافه کرد: برپایی نمایشگاه کتاب و غرفه های عفاف و حجاب در ستاد های چهار گانه و اقامه نماز جماعت، هماهنگی با حوزه هنری برای اجرای نمایش خیابانی در ستادها ، اجرای سرود توسط گروه سرود دانش آموزی از برنامه هایی است که اداره کل آموزش و پرورش استان قم اجرای آن را در کمیته فرهنگی تبلیغی ستاد تسهیلات امور زائرین استانداری قم برعهده دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در ادامه سخنانش برنامه های سازمان تبلیغات اسلامی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه جهاد تبیین با همکاری موسسه امیربیان در صحن حرم مطهر حضرت معصومه(س)،برپایی نمایشگاه چندرسانه ای تبلیغ، مشاوره، نمایش نامه، هدیه و …در محل درب شماره یک مسجد مقدس جمکران توسط کانون معراج و فعالیت کانون های عفاف و حجاب در مسجدمقدس جمکران از جمله برنامه هایی است که سازمان تبلیغات اسلامی اجرای آن را برعهده دارد.

وی اعزام ۸ نفر مبلغ متخصص به مسجد مقدس جمکران برای پاسخگویی به شبهات، انجام فعالیت های فرهنگی در ۱۱۰ مسجد محوری سطح شهر را از جمله برنامه های سازمان تبلیغات دانست و گفت: برنامه غبارروبی مساجد قبل از ماه مبارک رمضان  وهمکاری در تهیه و توزیع بسته های معیشتی در برخی مساجد استان نیز  از دیگر برنامه های ذیل کمیته تسهیل فرهنگی تبلیغی نوروزی عنوان کرد.

حسینی کاشانی با اشاره به ویژه برنامه تحویل سال روز یکشنبه ۲۹ اسفند ماه از ساعت ۱۶ تا ساعت ۲۰٫۳۰ که به همت مسجد مقدس جمکران برگزار شد، عنوان کرد: برپایی نمایشگاه فصلی برای تبیین اول تا دوازدهم فروردین در صحن ابراهیم خلیل(ع) همراه با کارگاه ها و منابر علمی مختلف، ویژه برنامه سلام آقا از پیج مسجد مقدس جمکران،  برنامه استقبال از کاروان های اردویی و ارائه خدمات ویژه مشاوره و پاسخگویی در مرکز مشاوره مسجدجمکران از برنامه هایی به شمار می رود که در کمیته فرهنگی تبلیغی ستاد تسهیلات زائران برعهده مسجد مقدس جمکران است.

دبیر کمیته فرهنگی تبلیغی ستاد تسهیلات نوروزی استان قم در بخش پایانی سخنان خویش اداره کل اوقاف و امور خیریه را از دیگر نهادهایی ذکرکرد که در ذیل کمیته ستاد تسهیلات زائران فعالیت دارد.

وی با شرح اقدامات اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم که در نوروز اجرایی می شود، خاطرنشان کرد: طرح آرامش بهاری در ۲۲ بقعه ناحیه یک شهرستان قم و با حضور ۴۰ مبلغ روحانی و اجرای برنامه تحویل سال در بقاع شاخص تدارک دیده شده است.

حسینی کاشانی اضافه کرد: برپایی خیمه آرامش بهاری شاخص ناحیه یک در مزار مقدس شیخان با ۷ غرفه و ۱۱ مبلغ  از دیگر برنامه های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم در نوروز محسوب می شود.

وی همچنین از برپایی خیمه های سطح یک در بقاع شاخصی مانند آستان مقدس امامزادگان جعفر غریب (ع)، جمال غریب (ع)، شاه سید علی(ع)، موسی مبرقع(ع)، شاه احمد قاسم (ع) و علی بن جعفر(ع) خبرداد و گفت: طرح آرامش بهاری نوروز ۱۴۰۱ در چهار بقعه بخش کهک به صورت متمرکز و در پنج بقعه دیگر به صورت موقت اجرایی می شود.

دبیر کمیته فرهنگی تبلیغی ستاد تسهیلات نوروزی استان قم گفت: پنج بقعه امامزادگان محمود(ع) و زینب (س) صرم، اسماعیل (ع)، فاضل (ع) روستای بیدهند، عباس(ع) روستای ورجان و علی اکبر (ع)،ابرجس نیز روزهای پنجشنبه و جمعه هر هفته در طرح آرامش بهاری مشارکت  خواهند داشت و روحانیون مبلغ نیز برای پاسخگویی به سوالات شرعی در جمع زائران حضور می یابند.

وی افرود:خیمه معرفت سطح یک در حرم مطهر امامزادگان جعفر(ع) زواریان و عبدالله (ع) قلعه چم و خیمه سطح دو در سایر بقاع با حضور مبلغان روحانی و متخصص اوقاف برپا شود .

حسینی کاشانی با اشاره به اینکه خیمه معرفت آرامش بهاری در ۱۰ بقعه شاخص ناحیه دو با حضور ۲۰ مبلغ اعزامی و بومی دایر می شود، خاطرنشام کرد: امامزادگان احمد (ع) خاکفرج، سید معصوم(ع)، شاه ابراهیم (ع)، جعفر شهید(ع)، عبدالله ایض(ع) جعفر(ع) زواریان، عبدالله (ع) قلعه چم و امامزاده شاه جمال(ع) و مسجد حضرت ابوالفضل (ع)، ۱۰ بقعه شاخصی هستند که میزبانی خیمه معرفت آرامش بهاری را برعهده دارند

لازم به ذکر است که ریاست کمیته فرهنگی تبلیغی بر عهده معاونت امور زائرین استانداری و دبیری آن با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم است.

 

منبع:  روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم