مشکلات درک هیجانی کودکان با اختلال طیف اوتیسم

 

درك و بازشناسی حالات هیجانی چهره یکـی از عوامل مهم در تعاملات اجتماعی است و براي افراد توانایی درك و انطباق مناسب با محـیط اجتمـاعی را فراهم می‌آورد.

بـه دلیـل اهمیـت درك حـالات هیجانی چهره در برقراري روابط اجتماعی، طبیعتـاً نقص در این توانمندي به‌شدت بر کیفیت تعاملات اثر می‌گذارد.

توانـایی شناسـایی هیجانات دیگران یکی از مهـارت­هـاي پایه‌ای اسـت کـه کودکـان قـادر بـه برقـراري ارتبـاط در موقعیت‌ها و تعـاملات اجتمـاعی می‌نمایند.

نبود مهارت در ابراز و تشخیص حالات هیجانی از برجسته‌ترین مشخصات کودکان دارای اختلال طیف اتیسم است که یکی از موانع اصلی برقراری ارتباط و تعاملات اجتماعی صمیمانه و پایدار با دیگران است.

 این کودکان همچنین در درک موقعیت‌های اجتماعی که نیازمند برقراری انسجام میان نشانه‌های هیجانی در زمینه‌های مختلف هستند، مشکل‌دارند.

 ازاین‌رو، آموزش مهارت­های اجتماعی به این کودکان امری اجتناب‌ناپذیر و ضروری است. معمولاً آموزش مهارت­های هیجانی پایه به ­صورت مستقیم صورت می گیرد که در آن هیجان‌های مهمی همانند شادی، غم، ترس، خجالت و عصبانیت که کودکان در زندگی روزمره با آن سروکار دارند، به آنها آموزش داده می شود.

نمونه‌ای از برگه‌های آموزش هیجانات در زیر آمده است.

 

 

 

شیوه استفاده از این کارت ها بدین صورت است که درمانگر یا والدین یک به یک این تصاویر را به کودک نشان می‌دهند و از او می‌پرسند که الآن این کودک چه هیجانی دارد؟

خود نیز این هیجان را با صورت خود به کودک نشان می‌دهند و از کودک هم می‌خواهند که این هیجان را تقلید کند.

تأثیر این آموزش­ها زمانی ماندگار است که آموزش در تمام موقعیتهای زندگی کودک توسط اطرافیان تداوم داشته باشد.

 

 

منبع: موسسه خیریه دوست اتیسم

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.