لیتیوم در آب آشامیدنی با افزایش ریسک بیماری اوتیسم مرتبط است

 

هیچ دلیل شناخته شده ای برای بیماری اوتیسم وجود ندارد، اما محققان اکنون انگشت خود را به سمت میزان بالاتر لیتیوم در آب آشامیدنی نشانه رفته اند.

 

به نقل از مدیسن نت، مطالعه جدید نشان داد که زنان باردار دانمارکی که آب لوله کشی آنها دارای سطوح بالاتری از لیتیوم است، در مقایسه با زنان باردار ساکن در مناطقی که آب لوله کشی دارای سطوح پایین‌تری از این عنصر است، بیشتر احتمال دارد بچه‌های مبتلا به اوتیسم داشته باشند.

 

اوتیسم با مشکلات در تعامل اجتماعی، ارتباطات و رفتار مشخص می‌شود. آوریل (اواسط فروردین) ماه آگاهی از اوتیسم است.

 

دکتر «بیت ریتز»، نویسنده این مطالعه و پروفسور نورولوژی در دانشکده پزشکی دیوید گفن دانشگاه لس آنجلس، گفت: «قرار گرفتن مادر در دوران بارداری در معرض لیتیوم منابع آب آشامیدنی طبیعی در دانمارک با افزایش خطر اختلال طیف اوتیسم در فرزندان مرتبط بود. این مسئله نشان می‌دهد مسمومیت عصبی جنینی ناشی از قرار گرفتن در معرض لیتیوم از آب آشامیدنی است که نیاز به بررسی بیشتر دارد.»

 

لیتیوم از خاک و سنگ‌ها وارد آب آشامیدنی می‌شود، اما میزان آن ممکن است در آینده به خاطر زباله‌های باتری‌های لیتیومی که به درستی دفع نمی‌شوند، افزایش یابد.

 

ریتز گفت: «لیتیوم در رشد عصبی در دوران بارداری و اوایل دوران نوزادی تداخل دارد. یک مسیر بیولوژیکی به نام سیگنال دهی WNT در رشد مغز و اوتیسم نقش دارد و این مسیر نیز تحت تأثیر لیتیوم در مدل‌های حیوانی است.»

 

در حالی که تحقیقات بیشتری برای تأیید این ارتباط مورد نیاز است، ریتز استفاده از آب فیلتر شده و آزمایش آن از لحاظ میزان لیتیوم در دوران بارداری را پیشنهاد کرد.

 

ریتز در ادامه افزود: «آب بطری لزوماً راه حل نیست. بسیاری از آب‌های بسته بندی شده نیز آزمایش نمی‌شوند. برخی از آب‌های بطری‌شده فقط از منابع آب آشامیدنی معمولی پر می‌شود.»

 

منبع: مهر

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.