ورزش احتمال مرگ زودهنگام سالمندان را کاهش می دهد

 

نتایج یک مطالعه جدید نشان داد افراد مسن‌تری که ورزش‌های راکتی انجام می‌دهند، ریسک مرگ شان در طی ۱۲ سال پیگیری ۱۶ درصد کاهش داشت. دویدن خطر را تا ۱۵ درصد کاهش می دهد.

پیاده روی روزانه، آهسته دویدن، شنا کردن و بازی تنیس از جمله مواردی است که محققان ورزش مورد بررسی قرار داده اند، اما به گفته آنها، هر فعالیت بدنی متوسطی که به صورت هفتگی انجام شود این تأثیر را دارد.

«النور واتس»، محقق ارشد، می‌گوید: «هیچ وقت برای شروع دیر نیست. بنابراین اگر کم تحرک هستید و سن‌تان بالاتر است، همچنان می‌توانید با افزایش فعالیت بدنی فواید قابل‌توجهی دریافت کنید.»

او گفت: «ورزش از طرق مختلف باعث افزایش طول عمر می‌شود. باعث کاهش چربی بدن، کاهش فشار خون و کاهش التهاب در بدن می‌شود. و ممکن است فواید دیگری نیز وجود داشته باشد که تحقیقات آتی نشان خواهد داد.»

واتس افزود: «یک فعالیت تفریحی را که دوست دارید پیدا کنید. لزومی ندارد که سطح فعالیت تان شدید باشد. حتی ۲۰ دقیقه پیاده روی در روز واقعاً مؤثر است.»

برای این مطالعه، تیم تحقیق اطلاعاتی را در مورد حدود ۲۷۳۰۰۰ مرد و زن بین ۵۹ تا ۸۲ سال که بخشی از یک مطالعه رژیم غذایی و سلامتی بودند بررسی کردند.

داده‌ها نشان داد افرادی که می‌دویدند، دوچرخه می‌زدند، شنا می‌کردند، ورزش‌های هوازی دیگری انجام می‌دادند، ورزش‌های راکتی، گلف انجام می‌دادند یا پیاده‌روی می‌کردند، در مقایسه با افرادی که ورزش نمی‌کردند، ۱۳ درصد کمتر در معرض خطر مرگ در طول دوره مطالعه بودند. کاهش خطر با توجه به ورزش متفاوت است.

نوع ورزش نیز با خطر مرگ در اثر بیماری‌های خاص مرتبط بود. داده‌ها نشان می‌دهد که انجام ورزش‌های راکتی خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را تا ۲۷ درصد کاهش می‌دهد و دویدن خطر مرگ ناشی از سرطان را تا ۱۹ درصد کاهش می‌دهد.

دستورالعمل‌های فعالیت بدنی توصیه می‌کند که بزرگسالان ۲.۵ تا ۵ ساعت فعالیت بدنی هوازی با شدت متوسط در هفته یا ۱.۲۵ تا ۲.۵ ساعت فعالیت شدید داشته باشند.

حتی داشتن فعالیت کمتر از مقدار توصیه شده نیز مزیت دارد. محققان دریافتند در مقایسه با افرادی که اصلاً ورزش نمی‌کنند، افرادی که فعالیت بدنی دارند ممکن است خطر مرگ زودهنگام در آنها تا ۵ درصد کاهش یابد.

 

 

منبع: مهر

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.