وقتی آقای ربات، پدربزرگ ها را نجات می‌دهد!

 

رباتی که قادر است زمین‌خوردن افراد را پیش‌بینی کند، در آینده نقش مهمی در ارتقای سطح زندگی سالمندان و افراد بیمار بازی خواهد کرد.

 محققان از رباتی به اسم Mr.Bah رونمایی کردند که می‌تواند از زمین خوردن سالمندان را پیش‌بینی کند و جلوی آن را بگیرد. به گفته سازمان جهانی بهداشت، زمین خوردن سالمندان و دلیل صدمات ناشی از آن، دومین عامل مرگ و میر در افراد بالای ۶۵ سال است.

این دستگاه که شبیه به یک ویلچر موتوردار است، دارای حسگر و نرده هایی است که تا کمر افراد تعبیه می شود. حسگر های موجود بر روی این دستگاه قابلیت تشخیص برهم خوردن تعادل را دارند. زمان تشخیص برهم خوردن تعادل، ربات فرد سالمند را با نرده ها نگه داشته تا به زمین نیفتند.

آنگ، یکی از سازندگان این ربات می گوید: "مادر من ۸۵ سال دارد. اون مدام در حال زمین خوردن است. پس از آنکه برای اولین بار مادرم به دلیل نداشتن تعادل زمین خورد، ایده ساخت این ربات به ذهنم رسید."

تا کنون این ربات را بر روی ۲۹ سالمند دارای آسیب مغزی و نخاعی آزمایش کرده اند که نتیجه ی مطلوبی داشته است.
بیشتر بخوانید: داخل لیموزین ۱۰ میلیون پوندی ملکه الیزابت

به گفته ی سازندگان این ربات، دستگاه نیاز به برخی تغییرات دارد اما انتظار می رود تا دو سال آینده در بازار آمریکا عرضه شود.

این ربات در آینده در کنار ربات های خدماتی و سلامتی مانند ربات هایی که به تمیز کردن خانه می پردازند، قرار خواهد گرفت.

با عرضه این ربات تحول بزرگی در حفظ سلامتی سالمندان ایجاد خواهد شد، چراکه سالمندان معمولا در خطر زمین خوردن و صدمات پس از آن هستند. هدف از ساخت این ربات نیز کمک به راه رفتن بدون ترس سالمندان در خانه هایشان است.

 

 

 

منبع: خبر آنلاین