ارتباط تاب آوری با بهبود سلامت برای افراد مسن مبتلا به دیابت نوع ۲

تاب آوری روانشناختی شامل توانایی افراد برای بهبودی و کار از تروما یا سایر رویدادهای چالش برانگیز زندگی است.

 به نقل از مدیکال نیوز، دیابت نوع ۲ یک بیماری مزمن است که می‌تواند منجر به مشکلات شدید سلامتی شود.

با بالا رفتن سن جمعیت، کارشناسان در حال کار برای درک عواملی هستند که بر پیری سالم تأثیر می‌گذارند و کیفیت زندگی بهتر را تشویق می‌کنند.

نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که افراد مسن مبتلا به دیابت نوع۲ که دارای سطوح بالایی از انعطاف‌پذیری روانی هستند، به احتمال زیاد عملکرد فیزیکی بهتر، کیفیت زندگی بالاتر و احتمال ضعف و ناتوانی کمتری دارند.

تاب‌آوری روان‌شناختی، یا تاب‌آوری، به توانایی افراد برای پاسخ‌دهی و سازگاری با رویدادهای پیچیده مانند استرس یا ضربه بستگی دارد.

به گفته محققان، «تاب‌آوری توانایی فوق‌العاده ای است که هم می‌توان در برابر سختی‌ها مقاومت کرد و هم از آن عقب نشینی کرد. این زرهی است که برای گذر از مشکلات زندگی به تن می‌کنیم. ما اغلب در چرخه چرخش زندگی قرار می‌گیریم، اما انعطاف پذیری به ما این امکان را می‌دهد که آسیب نبینیم.»

هم عوامل داخلی و هم عوامل خارجی بر تاب آوری تأثیر می‌گذارند. افراد متفاوت هستند، بنابراین سطوح انعطاف پذیری آنها نیز متفاوت است. برای مثال، بزرگسالانی که سطح حمایت اجتماعی بیشتری دارند، به احتمال زیاد دارای سطوح قوی‌تری از تاب‌آوری هستند.

این مطالعه شامل بیش از ۳۰۰۰ شرکت کننده مسن مبتلا به دیابت نوع۲ بود. این شرکت به طور متوسط ۱۴.۵ سال تحت نظر بودند. آنها چند مؤلفه مختلف را در میان شرکت کنندگان اندازه گیری کردند:

• تاب آوری

• بستری شدن یک شبه در بیمارستان در سال گذشته

• عملکرد فیزیکی، از جمله سرعت راه رفتن و قدرت گرفتن اشیا

• کیفیت زندگی جسمی و روانی

• ضعف، که با کاهش وزن ناخواسته، عدم تحرک بدنی، انرژی کم، راه رفتن آهسته و کاهش قدرت گرفتن اندازه گیری شد.

• علائم افسردگی

به طور کلی، محققان دریافتند که سطوح بالاتر تاب آوری روانی با پیامدهای سلامتی بهتر، از جمله تعداد کمتر دفعات بستری شدن در بیمارستان، عملکرد فیزیکی و کیفیت زندگی بهتر، و علائم کمتر افسردگی مرتبط است.

 

 

منبع: مهر

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.