گواهینامه سالمندان در چه صورت تمدید می‌شود

 

رئیس مرکز صدور مجوزهای پلیس راهور تهران بزرگ ضمن گفتگو درباره رانندگی افراد سالمند از نحوه تمدید گواهینامه سالمندان خبر داد.

 

 سرهنگ رابعه جوانبخت رئیس مرکز صدور مجوزهای پلیس راهور تهران بزرگ در برنامه  شهر امن در مورد رانندگی افراد سالمند گفت: ضعف بینایی و پیر چشمی در سالمندان یکی از مهمترین عوامل تصادفات آنها است چرا که در اثر پیرچشمی میدان دید کاهش پیدا می‌کند. همین امر موجب می‌شود تا بیشترین تصادفات این گروه سنی در تقاطع‌ها روی دهد.

 

جوانبخت در ادامه با اشاره به کاهش دید در شب افراد سالمند، گفت: ضعف عضلانی یکی دیگر از محدودیت‌هایی است که سالمندان برای رانندگی تجربه می‌کنند.

 

رئیس مرکز صدور مجوزهای پلیس راهور تهران بزرگ افزود: افراد سالمند از رانندگی طولانی پرهیز کنند چرا که عضلات آنها تحمل چنین کارهایی را ندارد و در صورتی که فشار بیش از حد به آنها وارد شود دچار ضعف و اختلال در حرکت و واکنش‌های به موقع و سریع می‌شود. همین موضوع شرایط لازم برای وقوع تصادفات را افزایش می‌دهد.

 

وی ادامه داد: واکنش میان افراد جوان ۱.۵ صدم ثانیه است درحالی که این عدد میان سالمندان به ۳ صدم ثانیه می‌رسد.

 

سرهنگ جوانبخت با تاکید بر اینکه بیماری شایع میان افراد سالمند آلزایمر و پارکینسون است، گفت: بیماری‌های شایع میان افراد سالمند و خطرات ناشی از آن حین رانندگی موجب توجه ویژه پلیس به آنها و اجرای قوانین مربوطه شده است. بر اساس قانون افراد سالمند بالای ۷۰ سال موظف به انجام تست‌های سلامتی برای تمدید گواهینامه رانندگی هستند. گواهینامه‌های این گروه سنی در صورت تأیید به مدت ۵ سال تمدید می‌شود که پس از آن بار دیگر باید برای انجام تست‌های سلامتی اقدام کنند تا بار دیگر تمدید شود.

 

وی افزود: برابر با ماده ۳ آئین نامه صدور گواهینامه برای افراد ۷۰ سال به بالا رانندگان دارای گواهینامه پایه یک نیز باید برای انجام تست‌های سلامت روحی و جسمی مراجعه کنند و در صورت دریافت مجوزهای لازم گواهینامه جدید برای آنها صادر می‌شود.

 

سرهنگ جوانبخت در پایان گفت: توصیه پلیس این است که افراد سالمند در مسیرهای طولانی و شب رانندگی نکنند و دیگر افراد گواهینامه دار خانواده در سفرهای خود این گروه سنی را یاری کنند.

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.