تشخیص آلزایمر و پارکینسون ممکن شد!

 

سامانه قابل حمل برای تشخیص بیماری پارکینسون و آلزایمر عرضه می‌شود.

 

استارت‌آپ امپیرا لایف  Ampera Life  به تازگی امتیاز توسعه فناوری نوعی حسگر حاوی گرافن را از دانشگاه کالیفرنیا دریافت کرده است که می‌توان از آن برای شناسایی نشانگرهای زیستی بیماری پارکینسون و برخی از اختلالات عصبی استفاده کرد.

 

راتشنا لال از محققان این پروژه در دانشگاه کالیفرنیا، می‌گوید: این سامانه تشخیصی قابل حمل را می‌توان در خانه و به صورت تشخیص بر بالین  Point Of Care Test  استفاده کرد؛ این فناوری برای کلینیک‌ها و خانه‌های سالمندان به منظور رصد بیماری‌های عصبی قابل استفاده است.

 

اگر آزمایش‌های مستمر روی این فناوری نتایج مثبتی را به دنبال داشته باشد، این شرکت قصد دارد از سازمان غذا و داروی آمریکا بخواهد تا در چند ماه آینده این دستگاه را برای استفاده تایید کند و در مدت یک سال این دستگاه به بازار عرضه شود.

 

بیماری پارکینسون به وسیله توده‌های پروتئین آلفا سینوکلین در مغز مشخص شده است که برای سلول‌های مغزی سمی است و تصور می‌شود نقش مهمی در ایجاد بیماری دارند. همچنین تصور می‌شود که این توده‌های پروتئین سمی در بیماری آلزایمر دخیل هستند و توسط توده‌های پروتئین آمیلوئید بتا و تاو مشخص شده است.

 

این پروتئین‌های سمی را می‌توان در مایع مغزی نخاعی یا CSF که مغز را احاطه کرده است، تشخیص داد؛ اما جمع آوری این مایع برای بیماران تهاجمی و دشوار است. در اینجا، یک تیم بین‌المللی از دانشمندان از نتایج کار خود برای پیشبرد آزمایشی استفاده کردند که می‌تواند این نشانگرهای زیستی بیماری را به روش‌های کمتر تهاجمی اندازه‌گیری کند.

 

محققان این پروژه می‌گویند که هدف ما تشخیص فیزیولوژیکی آمیلوئید بتا، تاو و آلفا سینوکلین از بزاق، ادرار و سایر بیوفلوئیدها است.

 

برای این منظور، محققان از فناوری‌هایی که قبلاً برای شناسایی کرونا استفاده شده، بهره‌ بردند. این فناوری اساساً از یک لایه نازک از گرافن وصل شده به سه الکترود تشکیل شده است. دو الکترود متصل به انتهای مثبت یا منفی یک باتری و یک الکترود به اصطلاح دروازه سوم اجازه می‌دهد تا یک جریان الکتریکی بین دو الکترود دیگر جریان یابد.

 

پروب‌های تخصصی متصل به الکترود دروازه هستند که برای تشخیص مولکول هدف طراحی شده‌اند. هنگامی که پروب به هدف خود متصل می‌شود، میزان برقی را که می‌تواند در سراسر الکترودها جریان یابد، تغییر می‌دهد. این تغییر در جریان الکتریکی را می‌توان توسط یک رایانه تشخیص داد و برای محاسبه غلظت مولکول هدف از آن استفاده کرد.

 

برای پروب‌های مولکولی، این سیستم از آپتامرها استفاده می‌کند و رشته‌های DNA منفرد مانند اریگامی به شکل خاصی هستند که به آن‌ها امکان اتصال به هدف را می‌دهند.

 

به نقل از ستاد نانو، در آزمایش‌ها با استفاده از پروتئین‌های مصنوعی، محققان نشان دادند که این مجموعه می‌تواند آلفا سینوکلین، تاو و بتا آمیلوئید را تشخیص دهد. برای آلفا سینوکلین به طور خاص، این سیستم می‌تواند پروتئین را در غلظت‌های ۱۰ فنتومولار (کمتر از یک تریلیون مول) تشخیص دهد.

 

منبع: ایسنا

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.