چگونه مانع «افتادن» سالمندان شویم؟ + عکس

 

 

افتادن یکی از علل مرگ و میر در سالمندان است که با افزایش سن این ریسک بیشتر می‌شود و باید بدانیم این افتادن‌ها بار اقتصادی و اجتماعی قابل توجهی به افراد، خانواده آن‌ها و شبکه‌های بهداشت و درمان تحمیل می‌کند.

 

مطالعات سیستماتیک نشان داده است که مداخلات ورزشی میزان و ریسک افتادن ها را در سالمندان کاهش و نشان داده ورزش به عنوان یک مداخله مستقل با رویکرد بهینه و کم هزینه، جهت پیشگیری از افتادن در سطح جامعه عمل می‌کند و این برنامه ورزشی باید برای جمعیت سالمندان ایمن، موثر و جذاب باشد.

 

برنامه هایی که تمرینات تعادلی را شامل شده و بیش از ۳ ساعت در هفته برای بیشتر از شش ماه انجام شوند، اثر پیشگیرانه بیشتری خواهند داشت. انجام مستمر تمرینات ورزشی ضروری است و در غیر این صورت فایده ای نخواهد داشت و این تمرینات می‌تواند به صورت گروهی یا در منزل انجام شوند.

 

بر اساس این مطلب که از سوی دکتر ساناز کبیری متخصص پزشکی ورزشی تهیه شده و توسط فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: تمرینات قدرتی و پیاده روی هم می توانند به تمرینات تعادلی اضافه شوند با این ملاحظه که افراد پر خطر نباید پیاده روی سریع انجام دهند. نمونه‌ای از تمرینات تعادلی برای سالمندان جهت جلوگیری از افتادن شامل ایستادن روی یک پا، راه رفتن پاشنه-پنجه، تکان خوردن از یک سمت به سمت دیگر و راه رفتن تعادلی است.

 

  1-  ایستادن روی یک پا

  پشت یک صندلی ایستاده و یک پا را بلند کنید و برای ۱۰ ثانیه نگه دارید و۱۰ تا ۱۵ بار تکرار کرده و سپس با پای مقابل انجام دهید.

 

 

 

           ۲- راه رفتن پاشنه-پنجه

            برای شروع پاشنه یک پا را جلوی انگشتان پای دیگر قرار دهید. یک نقطه مقابل خود انتخاب و روی آن تمرکز کنید. شروع به راه رفتن کنید به این صورت که یک پاشنه را جلوی انگشتان پای دیگر  قرار دهید. ۲۰ قدم به این صورت بردارید و برای حفظ تعادل به نقطه ای که انتخاب کردید خیره شوید.

 

 

 

         ۳- تکان خوردن از یک سمت به سمت دیگر

         برای  انجام این تمرین، پاها را به اندازه عرض لگن باز کنید و به آرامی وزن خود را به یک سمت منتقل کرده و پای مقابل را بلند کنید و برای ۲۰-۳۰ ثانیه نگه دارید. وزن خود را به هر دو پا برگردانید و در جهت دیگر این حرکت را تکرار کنید. این تمرین را ۵ بار برای هر پا تکرار کنید.

 

 

       ۴- راه رفتن تعادلی

       دستان خود را از طرفین موازی زمین بالا بیاورید. یک نقطه مقابل خود برای تمرکز انتخاب کرده و به سمت آن روی یک خط مستقیم راه بروید. هنگام راه رفتن، پای پشتی را برای چند ثانیه بالا نگه دارید و برای پای دیگر هم تکرار کرده و تا ۲۰ قدم راه بروید.

 

پس از اینکه تعادلتان بهتر شد، می توانید این ورزش ها را سخت تر کنید. برای به چالش کشیدن خود، تلاش کنید تنها با نگه داشتن یک دست روی صندلی بایستید و در مراحل بعد با یک انگشت و در نهایت بدون کمک دست و هنگامی که تعادل مناسب روی پاها پیدا کردید، سعی کنید تمرینات را با چشمان بسته انجام دهید.

 

 

 

منبع: ایسنا

 

 

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.