دهم رمضان وفات حضرت خدیجه کبری(س)

 

 

حضرت خدیجه(س) نخستین بانوی مسلمان و همسر بزرگوار پیامبر اسلام(ص) است که ده سال پس از بعثت پیامبر(ص) در روز دهم رمضان از دنیا رفت.

 

حضرت خدیجه(س) مشهور به خدیجه کبری(س)، ۶۸ سال پیش از هجرت پیامبر(ص) در مکه مکرمه به دنیا آمد و نخستین زن پیامبر(ص)، مادر حضرت فاطمه(س) و اولین زنی بود که اسلام آورد؛ ایشان در طول زندگی خود کمک‌ها و فداکاری‌های بسیاری در راه اسلام و ترویج آن انجام داد.

 

زندگینامه حضرت خدیجه کبری(س)

حضرت خدیجه(س) ۶۸ سال قبل از هجرت پیامبر در مکه چشم به جهان گشود. پدر ایشان خُوَیلد بن اسد از قبیله قریش و مادرش فاطمه دختر زائده است.

 

 وی یکی از زنان برجسته قریش بود که از دوران جوانی به تجارت پرداخت و به دلیل دور اندیشی و زکاوتی که داشت به او لقب بانوی عاقل یا بانوی بانوان قریش داده شده بود.

 

ایشان یکی از ثروتمندترین افراد زمان خود بود که همواره به نیازمندان کمک می‌کرد. برخلاف مردم قبیله خود، او هرگز به بت‌ها اعتقاد نداشت و بت‌ها را نمی‌پرستید.

 

القاب حضرت خدیجه (س) اولین بانوی اسلام

    طاهره به معنی پاک سرشت

    سیده نساء القریش یا سید نساء‌العالمین به معنی بانوی بانوان قریش یا بانوی بانوان عالم

    ام المومنین

    مرضیه

    مبارکه

    اُمُّ الیتامی

    صدیقه

    زکیه

    اُمُّ الصعالیک

 

ازدواج حضرت محمد(ص) و خدیجه(س)

خدیجه کبری(س) به واسطه تجارت با پیامبر اسلام ص) آشنا و شیفته ایشان شد. حضرت خدیجه در سن ۴۰ سالگی با پیامبر که ۲۵ سال داشت ازدواج کرد. تاریخ ازدواج ایشان ۱۵ سال قبل از بعثت پیامبر ذکر شده است.

 

حضرت محمد(ص) تا زمانی که خدیجه(س) در قید حیات بود همسر دیگری اختیار نکرد و پس از فوت ایشان نیز همواره به یاد ایشان بود.

 

فرزندان حضرت خدیجه و پیامبر(ص)

اختلاف بسیاری بر سر تعداد فرزندان خدیجه(س) و پیامبر وجود دارد. در بیشتر منابع گفته شده است که همه فرزندان حضرت محمد را خدیجه به دنیا آورده است و ایشان از دیگر همسرانشان صاحب فرزند نشده است.

 

بسیاری نیز گفته‌اند که فرزندان حضرت محمد(ص) و حضرت خدیجه کبری(س) سه پسر به نام‌های قاسم، طیب، طاهر و چهار دختر به نام‌های رقیه، زینب، ام کلثوم و حضرت فاطمه(س) بودند.

 

 در برخی منابع نیز تعداد پسران ایشان دو نفر به نام‌های قاسم و عبدالله ذکر شده است. به گفته برخی از محققان شیعه، حضرت فاطمه(س) تنها دختر خدیجه(س) و پیامبر(ص) بوده و سه دختر دیگر، فرزندان رسول خدا(ص) و خدیجه نبوده‌اند، بلکه دخترخوانده‌های پیامبر(ص) بوده‌اند. حضرت فاطمه آخرین دختر پیامبر و تنها فرزندی بود که در زمان وفات ایشان در قید حیات بود.

 

خدمات حضرت خدیجه(س) به اسلام

خدیجه کبری(س) نخستین زنی بود که دین اسلام را پذیرفت و این امر در شرایطی که پیامبر یاوری نداشت برای پیامبر بسیار ارزشمند و کمک کننده بود.

 

ایشان به عنوان اولین بانوی مسلمان، نقش والایی در ترویج دین و فرهنگ اسلامی داشت و بانوان بسیاری از وی به عنوان یک الگوی زن مسلمان، درس آموختند.

 

 وی بعد از ازدواج با پیامبر اسلام(ص) تمام ثروت خود را در راه اسلام هزینه کرد و کمک‌های بسیاری در زمینه گسترش دین اسلام انجام داد.

 

 هنگامی که اسلام در زیر طوفان مداوم ظلم قرار داشت، حضرت خدیجه(س) محکم در کنار پیامبر خدا ایستاد و ایشان را در زمینه اخلاقی و مالی حمایت کرد.

 

از رسول خدا (ص) نقل شده است که «هیچ مالی به من سود نبخشید، آنگونه که ثروت خدیجه(س) به من سود بخشید». بنا بر روایات اسلامی، پیامبر(ص) از اموال خدیجه(س) در راه کمک به آزادی بدهکاران، یتیمان و بینوایان استفاده می‌کرد.

 

علت و تاریخ وفات خدیجه کبری(س)

حضرت خدیجه(س) در سن ۶۵ سالگی و در روز دهم ماه رمضان سال دهم بعثت (سه سال قبل از هجرت) و کمی بعدتر از وفات ابوطالب چشم از جان فرو بست. به همین علت این سال را سال عامُ الحُزْن به معنای سال غم و اندوه نامیدند چراکه پیامبر در این سال بزرگترین حامیان خود را از دست داد.

 

مقبره حضرت خدیجه کبری(س)

پیکر مطهر حضرت خدیجه کبری (س) در قبرستان مَعلاة (ابوطالب یا حَجون) که در شهر مکه قرار دارد، به خاک سپرده شد.

 

 

منبع: ایمنا

 

 

مطالب مرتبط:

به بهانه دهم ماه رمضان؛ وفات حضرت خدیجه(س)

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.