نشست «بررسی اوتیسم از دو دیدگاه روانشناسی و ژنتیک» برگزار شد

 

انجمن‌های علمی دانشجویی ژنتیک بیوتکنولوژی و روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز، نشست «اوتیسم از دیدگاه دو علم ژنتیک و روانشناسی» را در دانشگاه شهید چمران برگزار کرد.

 

 این نشست دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ساعت ۱۲ تا ۱۴، با سخنرانی دکتر حمید گله‌داری ـ عضو هیئت علمی گروه زیست دانشگاه شهید چمران اهواز و دکتر عسکر آتش‌افروز ـ عضو هیئت علمی‌ گروه روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز، در دانشگاه شهید چمران دانشکده علوم راهروی ژنتیک تالار بینش، برگزار شد.

 

دکتر حمید گله‌داری ـ عضو هیئت علمی گروه زیست دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به ریسک‌فاکتورهای ابتلا به اوتیسم، گفت: زبان بدن کودک در واکنش بدن به تحولات محیط، در اختلالات رفتاری و طیف اوتیسم شاخص است و در سه سال اول زندگی خود را نشان می‌دهد. و طیف اوتیسم، از علائم ضعیف تا علائم شدیدتر و حتی عقب‌افتادگی شدید را شامل می‌شود. خیلی‌ها و حتی برخی روان‌پزشکان و روان‌شناسان این را نمی‌دانند که وقتی فرد مبتلا به سندرم داون است، در تعریف جدید در طیف اوتیسم در نظر گرفته شده است.

 

وی ادامه داد: تمام بیماری‌هایی که اختلال رفتاری را در کودکی نشان می‌دهند، هم‌پوشانی زیادی باهم دارند. به‌طور کلی هر آنچه که از نظر احساسی در کودک، متفاوت با دیگر کودکان نرمال باشد را می‌توان بالقوه بیماری ASD (اختلال طیف اوتیسم) در نظر گرفت.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز درباره تاثیر سابقه خانوادگی در پیدایش اوتیسم گفت: ممکن است پدر یا مادر سابقه افسردگی و خوردن قرص برای چند سال را داشته باشد یا خشونت خود را کنترل نکند که نرمال نیست. وقتی پدر و مادر این مشکلات را داشته باشند، طبعا خروجی کودک اینگونه می‌شود. باید دید منشأ اختلالات رفتاری چیست؛ خیلی اوقات از والدین است و البته خود آن‌ها نمی‌دانند. این‌ها نکات ریزی هستند که باید در مشاوره استخراج شوند زیرا خیلی اوقات منشأ اختلال، از والدین است.

 

وی اذعان کرد: اختلال نقص توجه و بیش فعالی و اوتیسم می‌توانند همزمان یا با تفاوت زمانی وجود داشته باشند. البته مناطق کاملا متفاوتی در مغز درگیر هستند. فعالیت آکسون‌ها می‌تواند در جایی کمتر یا بیشتر شود و این‌ها با نوار مغز مشخص نمی‌شود بلکه در سطح بررسی سلولی و مولکولی این اختلالات قابل تشخیص‌اند.

 

گله‌داری ادامه داد: تشخیص‌ این اختلالات مانند خیلی از بیماری‌ها نیست اما به‌طور کلی اختلالاتی که در بخش تکلم مغز اتفاق می‌افتد، بخشی از آن به دلیل استعداد خانوادگی است.

 

وی با اشاره به علل بروز اوتیسم در کودکان گفت: آلودگی ویروسی، کمبود روی، بودن دیابت بارداری در مادران، استرس قبل و بعد از بارداری و سن مادر در دوران بارداری می‌تواند در بروز اختلالات رفتاری موثر باشد

 

 

منبع: ایسنا

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.