علائم اوتیسم از چند ماهگی قابل تشخیص است؟

 

علائم ابتلا به اوتیسم از ۱۸ ماهگی قابل تشخیص و شامل موارد مختلفی ازجمله تغییر در لحن صداست.

 

موسسه تحقیقات اوتیسم توصیه می‌کند، اگرچه تشخیص این بیماری به پزشک نیاز دارد، اما والدین و مراقبان باید از علائم آن آگاه باشند. کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است علائم اجتماعی، ارتباطی و رفتاری مختلفی داشته باشند.

 

به گفته این موسسه که مقر آن در کالیفرنیاست، این علائم می‌تواند شامل مشکل در برقراری ارتباط با افراد دیگر باشد که اغلب در اوایل کودکی آشکار می‌شود.

 

یک متخصص واجد شرایط قادر است هرگونه تاخیر در رشد گفتار و ارتباطات غیرکلامی را ارزیابی کند.علائم ابتلا به اوتیسم از ۱۸ ماهگی قابل تشخیص و شامل موارد مختلفی ازجمله تغییر در لحن صداست.

 

سرنخ دیگر می‌تواند لحن صدا باشد. به گفته این موسسه، برخی از افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است در تنظیم یا تعدیل لحن صدای خود مشکل داشته باشند. آنان ممکن است خیلی بلند، خیلی آرام یا با صدایی یکنواخت صحبت کنند.

 

تماس چشمی ضعیف یا اجتناب از تماس چشمی، یکی دیگر از علائم رایج است. کودک مبتلا به اوتیسم همچنین ممکن است در تشخیص و استفاده از حالات چهره، حرکات فیزیکی و زبان بدن کلی مشکل داشته باشد.

 

رفتار‌های تکراری نشانه‌های رفتاری رایجی هستند که می‌تواند شامل چرخیدن یا تکان دادن دست‌ها و بازو‌ها یا گرفتن انگشتان در مقابل چشمانشان باشد.

 

کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است با اسباب‌بازی‌ها یا اشیاء دیگر به روش‌های غیر معمول بازی کنند؛ شامل چرخاندن مکرر کلید‌ها یا چرخاندن خستگی‌ناپذیر سکه‌ها باشد.

 

رفتار‌های تشریفاتی، مانند خوردن غذا‌های یکسان در هر وعده غذایی یا ناراحت شدن خیلی زود پس از هر تغییری در برنامه‌ها می‌تواند نشانه دیگری باشد.

 

برخی از افراد در طیف اوتیسم ممکن است با کوبیدن سر خود به دیوار، گاز گرفتن دست یا خاراندن پوست خود آسیب ببینند.

 

 این موسسه خاطرنشان کرد که رویکرد‌های پزشکی، حسی، تغذیه‌ای و رفتاری زیادی برای درمان این رفتار‌ها وجود دارد؛ گر فرزند درگیر خودآزاری است، والدین باید فوراً با پزشک کودک خود صحبت کنند.

 

شرایط خاصی می‌تواند با اوتیسم ازجمله تشنج، حساسیت‌های حسی، اضطراب، اختلالات خواب و اختلالات گوارشی، متابولیک و سیستم ایمنی همراه شود.برای کمک به تشخیص اوتیسم و درمان رفتار‌ها و شرایط، همزمان با پزشک تماس بگیرید.

 

بزرگسالانی که این علائم را دارند نیز ممکن است مبتلا به اوتیسم تشخیص داده شوند که احتمالا به دلیل افزایش آگاهی و غربالگری است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.