تعداد زنان سالمند خودسرپرست در حال افزایش است

 

 کارشناس امور سالمندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بررسی‌های مطالعات حوزه سالمندشناسی نشان از آن دارد که جمعیت سالمندی در حال زنانه شدن و تعداد زنان سالمند خودسرپرست در حال افزایش است.

صدف جفره بیان کرد: بنابراین می‌توان گفت که بی‌علت نیست که شعار روز جهانی سالمند در امسال (۱۴۰۱) "تاب‌آوری و مشارکت زنان" اهتمام ویژه‌ای به زنان سالمند داشته است. البته این به معنای بی‌توجهی به مردان سالمند نیست.

وی بابیان اینکه در سیاست‌گذاری‌های اجتماعی و فرهنگی، توجه به منابع در اختیار سالمندان بیشتر از قبل احساس می‌شود افزود: سال‌هایی که گذشت سالمندان، اتفاق‌های تلخ و فراموش‌نشدنی اعم از مرگ و میر عزیزان، ابتلا به کووید و حتی دوران قرنطینه را تجربه کردند که این تنوع در تعداد استرس‌ها در دوران سالمندی، توجه به مقوله سلامت روان به‌خصوص تاب‌آوری را در دوره سالمندی به یک ضرورت تبدیل کرده است.

کارشناس امور سالمندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: در سالمندان تفکر تاب‌آوری به آن‌ها توانایی رویارویی با سختی‌ها و مصائب را داده و در دنیای پرآشوب و باوجود تغییرات و بیماری‌های مزمن، به آن‌ها امکان رشد را می‌دهد.

وی افزود: تاب‌آوری ظرفیتی مولد است که باعث سلامتی و عملکرد خوب در مواجه با مشکلات، بیماری‌ها و از دست دادن‌ها می‌شود.

این کارشناس بهداشتی بیان کرد: برخی از پژوهش‌هایی که تاکنون در رابطه با تاب‌آوری صورت گرفته‌اند عواملی نظیر سن، جنس، محل سکونت شهری روستایی، عضویت در کانون‌های بازنشستگی و گروه‌های مجازی، ویژگی‌های شخصیتی فرد سالمند، میزان درآمد و سطح تحصیلات را در پیش‌بینی یا افزایش تاب‌آوری سالمندان مؤثر می‌دانند.

کارشناس امور سالمندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: افراد متخصص اعم از کارشناسان سلامت روان و بهداشتی می‌توانند فرایند تاب‌آوری را به سالمندان آموزش دهند؛ همچنین به فعالیت‌ها و سرگرمی‌های تازه روی آورده و دوستی‌های تازه برقرار کنند، معنویت و دینداری را در خود تقویت کنند، ورزش و فعالیت بدنی را زیر نظر پزشک خود انجام دهند.

وی افزود: علاوه بر این انجام فعالیت‌های نظیر موسیقی گوش کردن، احساسات خود را بیان کردن، کاهش انتظارات از خود، تنظیم برنامه روزانه مراقبت از خود و ذهن آگاهی و یا مدیتیشن و ... همگی از جمله عوامل بهبود بخش بشمار می‌آیند.

جفره خاطرنشان کرد: نهایتاً به‌منظور افزایش میزان مشارکت زنان و ارتقاء تاب‌آوری اجتماعی می‌توان اذعان داشت که تغییر ذهنیت و باورهای غلط نسبت به زنان سالمند و تقویت حس اعتمادبه‌نفس، خود ابرازی، مشارکت‌جویی به‌منظور شکوفاسازی استعدادهای نهفته و ارتقاء مشارکت این گروه سنی در هر جامعه‌ای می‌تواند منجر به ارتقاء روحیه مقابله و تاب‌آوری سالمندان در برابر مشکلات و بیماری شایع این دروان و همچنین کاهش احساس ناتوانی و آسیب‌پذیری در آنان شود.

 

 

منبع: ایسنا

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.