تمرین مقاومتی ناجی بزرگسالان مسن

 

 

پیری تعادل بین اکسیدان‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها، التهاب با درجه پایین و پاسخ پروتئینی را شامل می‌شود که در سطح سلولی رخ می‌دهد و مسئول بسیاری از اختلالات سلامتی است.

 

به گزارش فاو، ثابت شده است که ورزش پاسخ التهابی را تنظیم می‌کند، اکسیدان‌هایی مانند رادیکال‌های آزاد را که در سلول‌ها تجمع می‌کنند و به دی‌ان‌ای آسیب می‌رسانند را متعادل می‌کند و روند محافظت سلول‌ها از خود در برابر این عوامل استرس‌زا را بهبود می‌بخشد. علاوه بر این، تمرینات مقاومتی در افراد مسن برای کمک به حفظ عضلات، انعطاف‌پذیری و تعادل توصیه می‌شود.

 

پیری و بیماری‌های مرتبط با تغییرات در وضعیت اکسیداتیو و التهاب با درجه پایین و نیز با کاهش پاسخ پروتئین واتابیده شبکه آندوپلاسمی (ER) همراه است. پاسخ پروتئین واتابیده یک مکانیسم عملکردی است که توسط آن سلول‌ها تلاش می‌کنند تا از خود در برابر استرس شبکه آندوپلاسمی محافظت کنند که ناشی از تجمع پروتئین‌های واتابیده/کژتابیده است.

 

یک گروه از پروتئین‌های مرتبط با فرآیند پیری، پروتئین شوک حرارتی میتوکندری ۶۰ (HSP۶۰) نشان داده است که نقش محافظتی در توانایی سلول‌ها برای فعال و سالم ماندن دارد. در حال حاضر، تحقیقات محدودی برای بررسی اثرات تمرین مقاومتی در افراد مسن بر بیان پروتئین شوک حرارتی میتوکندری ۶۰ و پروتئین کلوتو(Klotho)، ژن تاثیرگذار در فرآیند پیری پستانداران نقش دارد.

 

نتایج تحقیق جدید توسط محققان دانشگاه آتلانتیک فلوریدای آمریکا با همکاری دانشگاه لئون در اسپانیا، بررسی کرد که آیا یک برنامه تمرین مقاومتی هشت هفته‌ای وضعیت اکسیداتیو، فعال سازی پاسخ پروتئین واتابیده و مسیرهای التهابی کلیدی همچنین روابط آنها با پروتئین شوک حرارتی میتوکندری ۶۰ و  پروتئین کلوتو را تعدیل می‌کند یا خیر.

 

برای این تحقیق، محققان این پروتئین‌ها را در سلول‌های تک هسته‌ای خون محیطی افراد مسن تجزیه و تحلیل کردند. علاوه بر این، آنان از شبیه‌سازی رایانه‌ای برای پیش‌بینی پروتئین‌های کلیدی مرتبط با این مولکول‌های زیستی که زمینه ساز سازگاری‌های فیزیولوژیکی با ورزش هستند، استفاده کردند. آنان حدود پنج تا ۶ روز قبل و بعد از دوره تمرینی و درست قبل از مداخله تمرینی از افراد جوانی که برای ارزیابی پایه وارد شده بودند، نمونه خون جمع‌آوری کردند. محققان همچنین نشانه‌های زیستی مختلف استرس اکسیداتیو را در سلول‌های تک هسته‌ای خون محیطی تجزیه و تحلیل کردند.

 

نتایج  نشان داد که سطوح پروتئین‌های التهابی (pIRAK۱، TLR۴، و TRAF۶)  همچنین نشانگرهای مختلف تعادل اکسایش-احیا (کاتالاز، GSH، LP، NRF۲، PC، ROS، SOD۱ و SOD۲) با تمرین تغییر نکردند.

 

نکته مهم این است که افراد مسن تمرین نکرده کاهش معناداری در نسبت آنزیم فسفریله نیازمند به اینوزیتول یک به آنزیم نیازمند به اینوزیتول یک( pIRE۱/IRE۱ )در مقایسه با افراد سالمند تمرین کرده نشان دادند.

 

چنین یافته‌ای با تجزیه و تحلیل هستی‌شناسی ژنی تایید شد و نشان داد که استرس شبکه آندوپلاسمی مکانیسم مهمی است که بوسیله IRE۱ تعدیل شده است. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل اثر تمرین بر بیان پروتئین شوک حرارتی میتوکندری ۶۰ و پروتئین کلوتو یا روابط آنها با سایر متغیرهای نتیجه را نشان نداد.

 

اگرچه افراد سالمند مرد و زن در برنامه تمرینی گنجانده شدند اما محققان هیچ اثر جنسیتی در این تحقیق پیدا نکردند. این یافته‌ها ممکن است تا حدی از اثر تعدیلی تمرین مقاومتی بر شبکه آندوپلاسمی در سالمندان حمایت کند.

 

لازم به ذکر است pIRE۱ و IRE۱ پروتئین گذر غشایی شبکه آندوپلاسمی، یک جزء ضروری از مسیر پاسخ پروتئین واتابیده است.

 

چون یونگ فیل هوانگ، محقق و استاد دپارتمان علم ورزش و ارتقای سلامت در کالج علوم چارلز ای. اشمیت دانشگاه آتلانتیک فلوریدا گفت: فعالیت بدنی منظم به‌عنوان یک مداخله موثر در بهبود بیماری‌های مرتبط با افزایش سن مانند پوکی استخوان، سارکوپنی یا از دست دادن عضلانی و دیناپنی یا از دست دادن قدرت عضلانی، بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت نوع ۲ پیشنهاد می‌شود.

 

اگرچه اثرات مفید تمرینات بدنی منظم برای کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو به‌خوبی ثابت شده است، فرآیندهای این سازگاری‌های فیزیولوژیکی با توجه به تابیدگی پروتئین یا پاسخ پروتئین واتابیده باید مورد بررسی قرار گیرند. به همین دلیل است که ما از یک رویکرد زیست‌شناسی سیستمی برای تحقیق خود استفاده کردیم.

 

پروتکل تمرین مقاومتی برای تحقیق شامل ۱۶ جلسه در طول هشت هفته (دو جلسه در هفته) با حداقل ۴۸ ساعت فاصله بین جلسات بود. شرکت کنندگان با ۱۰ دقیقه گرم کردن بر روی یک دوچرخه ثابت شروع کردند.

 

در ادامه هشت تمرین مقاومتی مختلف (پرس ساق پا، کشش مچ پا، پرس نیمکت، کشش ساق پا، حرکت خم کردن عضله دوسر بازویی، پروانه، کشش قرقره از بالا و لیفت جانبی دمبل) با استفاده از دستگاه تمرین انجام شد. برای هر تمرین، شرکت‌کنندگان سه ست ۱۲-۸-۱۲ تکراری را انجام دادند. بین هر تکرار دو تا سه دقیقه استراحت و بین هر تمرین سه دقیقه استراحت وجود داشت.

 

هوانگ افزود: ما می‌دانیم که فعالیت بدنی برای افراد مسن چقدر اهمیت دارد و کار ما تحقیقات را در کمک کردن به روشن شدن مزایای ورزش در این جمعیت، یک گام پیش می‌برد.

 

یافته‌های این تحقیق در مجله Antioxidants منتشر شد.

 

 

 

منبع: ایسنا

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.