تاثیر انزوای اجتماعی بر زندگی دوران سالمندی

 

بر اساس داده‌های مطالعه‌ای که در ۲۴ ژوئیه به صورت آنلاین در JAMA Internal Medicine منتشر شد، انزوای اجتماعی یک عامل خطر مهم برای افزایش احتمال اقامت در خانه سالمندان در میان افراد مسن و سالخورده است.

 

به نقل از نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، دکتر «مری لوئیز پومرو» از دانشکده بهداشت عمومی جانز هاپکینز بلومبرگ در بالتیمور و همکارانش، ارزیابی کردند که آیا سطوح بالاتر انزوای اجتماعی با احتمال بستری شدن یک شبه در بیمارستان، نیاز به اقامت در یک مرکز تخصصی نگهداری و همچنین احتمال ساکن شدن در خانه سالمندان در سال‌های آخر زندگی مرتبط است یا خیر.

 

متخصصان در این مطالعه ۱۱ هزار و ۵۱۷ نفر را بررسی کردند.

 

آنها دریافتند که تقریبا ۱۵ درصد از بزرگسالان آمریکایی در این کشور انزوای اجتماعی را تجربه کردند که به طور قابل توجهی با افزایش احتمال ساکن شدن در آسایشگاه سالمندان و اقامت در یک مرکز تخصصی نگهداری در طول دو سال مرتبط بوده است.

 

این درحالیست که متخصصان، ارتباطی بین سطوح بالاتر انزوای اجتماعی و بستری شدن در بیمارستان پیدا نکردند.

 

متخصصان همچنین اظهار کردند: داده‌های این مطالعه نشان داد که انزوای اجتماعی یک عامل خطر مهم برای نیاز به استفاده از خانه سالمندان در دوران سالخوردگی است.

 

تلاش‌ها برای جلوگیری یا به تاخیر انداختن سن ورود به خانه سالمندان باید در جهت افزایش روابط اجتماعی در خانه یا محیط‌ های اجتماعی باشد. طراحی و ارزیابی مداخلاتی که ارتباطات اجتماعی سالمندان را بهینه می‌کند، این پتانسیل را دارد که مسیرها و نتایج سلامتی آنها را بهبود بخشد.

 

قطع ارتباط اجتماعی، خطر مرگ زودرس را برابر با کشیدن ۱۵ نخ سیگار در روز افزایش می‌دهد

در همین رابطه یک پزشک آمریکایی اعلام کرده است که ایالات متحده با بحران بهداشت عمومی ناشی از تنهایی، انزوا و عدم ارتباط اجتماعی مواجه است.

 

به گزارش «وب‌ ام دی»، «ویوک مورتی»، پزشک متخصص در ایالات متحده در این باره گفت: در سال‌های اخیر تقریباً از هر دو بزرگسال در آمریکا یک نفر احساس تنهایی کرده است.

 

مورتی در یک گزارش مشاوره‌ای اظهار کرد که فقدان ارتباط اجتماعی خطر مرگ زودرس را به بیش از ۶۰ درصد افزایش می‌دهد.

 

به بیان ساده قطع ارتباط اجتماعی، خطر مرگ زودرس را برابر با کشیدن ۱۵ نخ سیگار در روز، افزایش می‌دهد.

 

این گزارش می‌گوید که فقدان ارتباط اجتماعی باعث افزایش خطر بیماری قلبی، سکته مغزی، اضطراب، افسردگی و زوال عقل می‌شود. تنهایی همچنین منجر به افزایش انگیزه آسیب رساندن به خود می‌شود.

 

مورتی اذعان کرد: با توجه به عواقب تنهایی و انزوا، ما فرصت و تعهدی داریم تا همان سرمایه‌گذاری‌هایی را در پرداختن به اهمیت ارتباط اجتماعی انجام دهیم که در مقابله با مصرف دخانیات، چاقی و بحران اعتیاد انجام داده‌ایم.

 

این متخصص اصلاحاتی مانند توسعه پارک‌ها و کتابخانه‌ها را پیشنهاد می کند که ارتباط اجتماعی را افزایش می‌دهند.

 

منبع: ایسنا

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.