بهبود حافظه سالمندان با انجام بازی های پازل دیجیتالی

 

محققان اخیراً مطالعه‌ای انجام دادند تا ببینند چگونه انواع مختلف بازی‌های ویدیویی بر قابلیت‌های حافظه در بزرگسالان جوان و مسن تأثیر می‌گذارد.

 

به گزارش مدیکال نیوز، این محققان میزان عملکرد آن ها را در برخی از وظایف که هم حافظه کاری و هم توانایی آن ها را در نادیده گرفتن عوامل حواس پرتی با انواع بازی‌های ویدئویی که شرکت کنندگان گزارش کرده اند، مورد آزمایش قرار می‌دهد، مقایسه کردند و پی بردند افراد مسن‌تری که بازی‌های پازل دیجیتالی انجام می‌دهند، در مقایسه با افراد مسن‌تر که یا بازی‌های دیجیتالی انجام نمی‌دهند یا نوع دیگری از بازی را انجام می‌دهند، توانایی تمرکز بهتری دارند.

 

از طرف دیگر، بزرگسالان جوان‌تری که گزارش کردند بازی‌های استراتژیک انجام می‌دهند، در مقایسه با آن‌هایی که هیچ سابقه‌ای از انجام بازی‌ها را گزارش نکرده‌اند، حافظه کاری بهتری دارند.

 

محققان دانشگاه یورک انگلستان داده‌های ۴۸۲ شرکت کننده را برای این مطالعه تجزیه و تحلیل کردند. سن شرکت کنندگان از ۱۸ تا ۸۱ سال متغیر بود و دانشمندان آن ها را در گروه بزرگسالان جوان‌تر (۱۸ تا ۳۰ سال) یا گروه بزرگسالان مسن‌تر (۶۰ تا ۸۱ سال) قرار دادند.

 

شرکت‌کنندگان عادات بازی خود را گزارش کردند و جزئیاتی مانند تعداد دفعات بازی‌های دیجیتال، نوع بازی‌هایی که انجام دادند و مدت زمانی را که صرف بازی کردند را درج کردند.

 

کار بعدی که شرکت‌کنندگان باید انجام می‌دادند، تکمیل ارزیابی آنلاین حافظه کاری بود. ارزیابی برای شرایط زیر بررسی شد:

 

بدون حواس پرتی

رمزگذاری حواس پرتی

به تأخیر انداختن حواس پرتی

 

دکتر «جو کاتینگ»، نویسنده اصلی مطالعه در بخش علوم کامپیوتر دانشگاه یورک، گفت: «بازی‌های پازل برای افراد مسن‌تر این توانایی شگفت‌انگیز را برای پشتیبانی از توانایی‌های ذهنی آنها داشت تا جایی که سطح حافظه و تمرکز آن ها مانند یک نوجوان ۲۰ ساله که بازی‌های پازلی انجام نداده بود، بود.»

 

نتایج تجزیه و تحلیل داده‌ها نشان داد که بزرگسالان مسن که گزارش دادند بازی‌های پازل دیجیتال انجام می‌دهند از ظرفیت حافظه کاری بالاتری نسبت به بزرگسالان مسن که انواع دیگر بازی‌ها را بازی می‌کردند یا اصلاً بازی نمی‌کردند، داشتند.

 

منبع: مهر

 

 

 

 

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.