«تای چی» به سالمندان در مقابله با زوال شناختی خفیف کمک می کند

 

یک کارآزمایی بالینی جدید نشان می دهد که هنر باستانی تای چی، ممکن است به افراد مسن کمک کند تا زوال خفیف قدرت مغز را معکوس کنند.

 

به نقل از مدیسن نت، محققان دریافتند که کلاس‌های تای چی به افراد مسن کمک می‌کند تا مشکلات خفیف خود را در زمینه شناخت (حافظه و مهارت‌های تفکر) بهبود بخشند.

 

اما در حالی که تای چی مؤثر بود، این مطالعه نشان داد که یک نسخه «به لحاظ شناختی تقویت‌شده» این ورزش که چالش‌های ذهنی را به آن اضافه می‌کند، حتی بهتر عمل می‌کند.

 

تای چی یک تمرین سنتی چینی است که حرکت آهسته و حالت‌های فیزیکی را با تنفس کنترل شده ترکیب می‌کند. این روش به عنوان یک مراقبه متحرک انجام می‌شود و مطالعات در طول سال‌ها نشان داده است که می‌تواند به افراد مسن کمک کند تا تعادل خود را بهبود بخشند و خطر سقوط را کاهش دهند.

 

«پیتر هارمر»، محقق ارشد از دانشگاه ویلامت ایالت اورگن، گفت: «شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد تای چی می‌تواند به افراد مسن کمک کند تا قدرت شناختی خود را تقویت کنند.»

 

تیم او می‌خواست اثرات افزودن چالش‌های ذهنی خاص به تمرین تای چی را آزمایش کند؛ مطالعات اخیر نشان می‌دهد ورزش فیزیکی و ذهنی با هم بهتر از هر یک به تنهایی عمل می‌کنند.

 

تیم تحقیق ۳۱۸ سالمند را که یا متوجه زوال حافظه خود شده بودند یا نشانه‌هایی از اختلال شناختی خفیف داشتند، به کار گرفتند. اختلال شناختی خفیف به مشکلات حافظه، قضاوت و سایر توانایی‌های ذهنی اشاره دارد که شدید نیستند- اما ممکن است در برخی موارد به زوال عقل منجر شوند.

 

شرکت کنندگان به طور تصادفی به سه گروه تقسیم شدند: گروهی که کلاس استاندارد تای چی را گذراند. گروهی که نسخه بهبود یافته شناختی را در اختیار گرفت. و گروهی که کلاس تمرینات کششی را گذراند. هر سه گروه دو بار در هفته به مدت یک ساعت، در مدت شش ماه این تمارین را انجام دادند.

 

در پایان، تیم هارمر دریافت تای چی پیشرفته موفق تر بود. به طور متوسط، افراد مسن این گروه، نمرات شأن در یک آزمون استاندارد شناخت کلی ۳.۱ امتیاز بهبود یافت- در مقابل ۱.۷ امتیاز در گروه استاندارد تای چی. گروه کششی تغییر معنی داری نشان نداد.

 

یافته‌ها با این ایده مطابقت دارد که تحریک مهارت‌های شناختی سالمندان به روش‌های مختلف ممکن است برای معکوس کردن زوال شناختی مؤثر باشد.

 

منبع: مهر

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.