عکس | نخستین گام‌های کودک مبتلا به فلج مغزی با کمک یک اسکلت رباتیک

 

یک اسکلت رباتیک توانست به یک کودک مبتلا به فلج مغزی کمک کند تا نخستین گام‌های خود را بردارد.

یک پسر هشت ساله مبتلا به فلج مغزی در تمام عمرش به ویلچر محدود شده بود، اما او به تازگی موفق شده نخستین گام‌های خود را به لطف اسکلت بیرونی رباتیکی که مخصوص کودکان طراحی شده است، بردارد.

"دیوید زابالا" (David Zabala)، به یک اسکلت بیرونی جدید موسوم به "اطلس۲۰۳۰" (Atlas ۲۰۳۰) مجهز شد که دارای مفاصل مکانیکی است که با حرکات او سازگار می‌شوند و به او امکان می‌دهند تا نهایتا بدون نیاز به کمک راه برود.

 

 

این نوآوری، بخشی از روشی است که در یک مرکز درمانی در مکزیکوسیتی استفاده می‌شود. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که فراهم کردن امکان راه رفتن برای کودکان فلج، نه تنها طول عمر و سلامت جسمانی آنها را افزایش می‌دهد، بلکه عزت نفس آنها را نیز بهبود می‌بخشد.

"گوادالوپه مالدونادو" (Guadalupe Maldonado)، مدیر انجمن افراد مبتلا به فلج مغزی در مکزیک گفت که این اسکلت می‌تواند به دستیابی به اهداف توانبخشی در زمان مورد نظر کمک کند.

این اسکلت توسط "النا گارسیا آرمادا" (Elena García Armada) ساخته شده است که برنده "جایزه مخترع اروپایی" (European Inventor Award) در سال ۲۰۲۲ برای این نوآوری شد.

اطلس۲۰۳۰، یک اسکلت بیرونی برای کودکان است که به طور ویژه برای کودکان سه تا ۱۴ ساله طراحی شده است. مفاصل مکانیکی به دور پاها و کمر کودک می‌پیچند و برای حمایت بیشتر، به ساختاری روی چرخ‌ها متصل می‌شوند.

 

 

"گوادالوپه کاردوسو" (Guadalupe Cardoso)، مادر دیوید، شاهد برداشتن نخستین گام‌های پسرش در اتاق درمان بود. کاردوسو گفت: این اسکلت ابتدا او را ترساند و دستانش خیلی می‌لرزیدند، اما اکنون می‌بینم که این اسکلت به پاهای او قدرت و بهبودی بیشتری در راه رفتن می‌دهد. او علاقه زیادی به پیاده‌روی دارد و آماده است که گام بردارد. این کار برای او لذت‌بخش است و خیلی خوشحال است.

اگرچه دیوید لباس رباتیک پوشیده است، اما اکنون می‌تواند چندین فعالیت مانند بازی با توپ و نقاشی را انجام دهد؛ کارهایی که هرگز فکر نمی‌کرد انجام دادن آنها ممکن شود.

درمانگران دیوید نیز در مورد این فناوری جدید هیجان‌زده هستند؛ آنها اسکلت بیرونی را روی بدن دیوید قرار دادند و می‌دانستند که آماده است تا نخستین گام‌های خود را بردارد.

"آرتورو پالافوکس سانچز" (Arturo Palafox Sanchez)، فیزیوتراپیست ۲۸ ساله گفت: داشتن اسکلت بیرونی، ما را بسیار هیجان‌زده می‌کند و حتی اکنون می‌توانیم از آن برای دستیابی به سایر هدف‌های استفاده کنیم. این اسکلت، ما را به عنوان درمانگر امیدوار می‌کند که در آینده بتوانیم به هدف‌های بسیاری دست یابیم.

"انجمن افراد مبتلا به فلج مغزی" (APAC) مکزیک، این دستگاه را دو هفته پیش دریافت کرد و هدف آن، کمک کردن به حداقل ۲۰۰ کودک مبتلا به فلج مغزی در سراسر کشور است. مکزیک پس از اسپانیا و فرانسه، سومین کشوری است که درمان با این دستگاه را ارائه می‌دهد.

مالدونادو در بیانیه‌ای گفت: ما شاهد به دست آوردن نتایج با کودکان هستیم و می‌خواهیم به کار کردن و توانمندسازی ادامه دهیم تا کودکان بیشتری در سراسر کشور به این نوع توانبخشی دسترسی داشته باشند، زیرا همیشه پذیرای کودکانی هستیم که به توانبخشی نورورباتیک نیاز دارند و این به طور اساسی زندگی آنها را تغییر می‌دهد.

به گفته مالدونادو، اسکلت بیرونی به سرعت به اهداف توانبخشی می‌رسد که با استفاده از روش‌های سنتی معمولا ماه‌ها طول می‌کشد. این کار شامل تقویت عضله‌ای است که سیستم گوارشی و ریوی کودک را بهبود می‌بخشد، اما بزرگترین پیشرفت در کودکی که از لباس رباتیک استفاده می‌کند، در روحیه او دیده می‌شود.

 

 

 

منبع: ایسنا

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.