۴ بیمار فلج، با مغزشان رایانه را کنترل کردند!

 

شرکت فناوری پزشکی«سینکرون» نتایج یک آزمایش بالینی را منتشر کرده که نشان می دهد بیماران فلج با کمک یک ایمپلنت اتصال مغز به رایانه توانسته اند سیگنال های عصبی ارسال کنند.

 

به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، این تحقیق نشان دهنده نتایج ایمنی بلند مدت یک تحقیق بالینی است که طی آن در بدن ۴ بیمار مبتلا به فلج شدید نخستین نسل از ایمپلنت های «استنت رود»(Stentrode)را دریافت کردند. استنت رود در حقیقت یک پروتز عصبی است و به بیمار کمک می کند تا رایانه ای را کنترل کند.

 

نتایج پژوهش حاکی از آن است که استفاده از پروتز مذکور سیگنال های عصبی از داخل یک رگ خونی در مغز را برای مدتی طولانی و بدون هیچ گونه عوارض جانبی جدی منتقل کرده است. فرایند پژوهش مذکور ۱۲ ماه طول کشیده است.

 

طی این بازه زمانی هیچ لخته خونی ظاهر نشد و دستگاه از نقطه ای که در آن نصب شده بود، جابه جانشد. علاوه بر آن کیفیت سیگنال ثابت ماند و هیچ تغییری نکرد.

 

نکته مهم تر آنکه هر ۴ شرکت کننده تحقیق توانستند با کمک یک رابط مغز-رایانه، دستگاه رایانشی را کنترل کنند و فعالیت هایی مانند ارسال پیام، ایمیل، امور مالی شخصی، خرید آنلاین و ابزار نیازهای مراقبتی را انجام دهند.

 

این فرایندها طی آنژیوگرافی مداخله ای عصبی انجام شد. پروفسور پیتر میشل مدیر بخش Neurointervantion در بیمارستان رویال ملبورن در این باره می گوید: ما این تحقیق بالینی را با دقت و تمرکز روی ایمنی انجام دادیم. بیماران توانستند فرایند را به خوبی تحمل کنند و حدود ۴۸ ساعت پس از عملیات به خانه بازگشتند. دسترسی گسترده به مجموعه آنژیوگرافی به معنای فراهم شدن ارتباط مغز-رایانه برای افراد فلج است.

 

رابط مغز-رایانه سینکرون طوری مهندسی شده تا قابلیت انتقال سیگنال موتور حرکتی را که همراه با فلج شدن بیمار از بین رفته، دوباره احیا کند. این دستگاه به وسیله جراحی روی کورتکس مغزی قرار می گیرد.

 

فرایند مذکور کم تهاجمی است و پس از نصب پروتز، دستگاه می تواند فرایندها را به طور بی سیم ردیابی و به موتور حرکتی منتقل کند.

 

 

منبع: مهر

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.