کاهش حس بویایی در سالمندان می تواند نشانه آغاز ضعف و ناتوانی باشد

 

به گفته محققان ارتباط بین از دست دادن حس بویایی و خطر ضعف در افراد مسن می تواند روزی به غربالگری ها اضافه شود.

 

به نقل از مدیسن نت، دکتر «نیکلاس رووان»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه جانز هاپکینز، گفت: «درست مانند حس بینایی و شنوایی، حس بویایی با افزایش سن ضعیف می‌شود.»

 

وی در ادامه می‌افزاید: «ما متوجه شدیم که اختلال در شناسایی بویایی و عملکردهای حساسیت با ضعف مرتبط است، و نشان می‌دهد که چیزی در سطح بینی می‌تواند ضعف و مرگ قریب الوقوع ما را پیش بینی کند.»

 

برای این مطالعه، محققان داده‌های ۱۱۶۰ سالمند را که بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ در پروژه ملی زندگی اجتماعی، سلامت و پیری ثبت‌نام کرده بودند، تجزیه و تحلیل کردند.

 

شرکت کنندگان با میانگین سنی ۷۶ سال، در معرض پنج رایحه برای اندازه گیری شناسایی بویایی و ۶ رایحه برای اندازه گیری میزان حساسیت قرار گرفتند.

 

حساسیت بویایی توانایی تشخیص وجود یک بو است. شناسایی بویایی توانایی تشخیص و بیان نام یک بو است. سپس این نتایج بر اساس پنج نشانگر با نمره ضعف شرکت‌کننده مطابقت داده شد: کاهش وزن؛ خستگی؛ ضعف؛ سرعت کم راه رفتن؛ و فعالیت بدنی کم.

 

محققان دریافتند که به ازای هر یک امتیاز افزایش در نمرات شناسایی بویایی و حساسیت، کاهش قابل توجه و معنی داری در وضعیت ضعف سالمندان وجود دارد. نویسندگان مطالعه خاطرنشان کردند که این مطالعه نمی‌تواند علت و معلول را اثبات کند، اما نتیجه این است که بهبود بویایی با بهبود وضعیت سلامت و انعطاف پذیری مرتبط است.

 

بر اساس نتایج این مطالعه، هر چه حس بویایی یک فرد بدتر باشد، آن فرد ضعیف‌تر است. این نشان می‌دهد که از دست دادن بویایی می‌تواند قابل اندازه گیری باشد و یک عامل خطر بالقوه برای ضعف در افراد مسن باشد.

 

 

منبع: مهر

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.