کلاه هوش مصنوعی افکار را به متن تبدیل می کند

 

محققان سیستم هوش مصنوعی BrainGPT را ابداع کرده اند که افکار افرادی که قادر به سخن گفتن نیستند را به متن ترجمه می کند.

 

به نقل از نیواطلس، به نظر می رسد امیدی برای افراد دچار سکته و بیمارانی که نمی توانند با ابزارهای معمول با دیگران ارتباط برقرار کنند، به وجود آمده است. این امید در حقیقت توسعه سیستم BrainGPT جدید و آزمایشی است که می تواند افکار کاربران را بخواند و به متن قابل خوانش تبدیل کند.

 

افراد فلج که از «حالت قفل شده» Lock-In State  رنج می برند نه تنها قادر به تکلم نیستند، بلکه نمی توانند از حرکات دست یا سر برای برقراری ارتباط استفاده کنند. برخی از آنها می توانند چشمان خود را حرکت دهند بنابراین می توانند از سیستم های ارتباطی ردیابی چشم استفاده کنند، اما برخی دیگر حتی این توانایی را هم ندارند.

 

در سال های اخیر سیستم های جایگزینی ابداع شدند که امواج مغز را به متن تبدیل می کنند. با این وجود سیستم های مذکور نیازمند اتصال الکترودهایی هستند که با جراحی در مغز کاربر نصب می شوند یا بیماران فقط می توانند به شکل آری یا خیر با دیگران ارتباط برقرار کنند. BrainGPT در همین راستا ابداع شده است.

 

در حال حاضر گروهی از محققان دانشگاه فناوری سیدنی این ابزار را توسعه می دهند. کافی است کاربران یک کلاه EEG استفاده کنند که به رایانه متصل است. هیچ دوربین رصد چشم یا سخت افزار دیگری نیاز نیست.

 

نرم افزار مخصوص DeWave که توسط BrainGPT استفاده می شود سیگنال های الکتریکی توسعه یافته مغز ۲۹ داوطلب را هنگام خواندن متنی در سکوت ثبت و تحلیل می کند.

 

به بیان ساده تر الگوریتم های هوش مصنوعی DeWave آموخته اند که کدام سیگنال های خاص EEG به کدام کلمات و عبارات متصل هستند. هنگامیکه کاربر هیچ کتابی نخواند و الگوریتم همان سیگنال ها را ردیابی کرد، متوجه می شود که فرد به کلمات و عبارات مرتبط فکر می کند.

 

دقت ترجمه سیستم در مقیاس BLEU حدود ۴۰ درصد است. این مقیاس صحت متونی که ماشینی ترجمه می شوند را می سنجد اما محققان امیدوارند دقت ابزار را در آینده به ۹۰ درصد برسانند.

 

منبع: مهر

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.