ورزش باعث قوی شدن مغز سالمندان می شود

 

 

ورزش فقط برای داشتن بدن سالم نیست. برای داشتن ذهن قوی‌تر نیز ورزش کار مفیدی است. نتایج مطالعه اخیر محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا-سن دیگو نشان می‌دهد که ورزش به بهبود وظایف شناختی مربوط به عملکرد اجرایی منجر می‌شود.

به گزارش اس اف، "زینکا زلاتار"(Zvinka Zlatar) نویسنده اصلی این مطالعه گفت: ما هنوز نمی‌دانیم که آیا این فعالیت کم روزانه در شناخت اثر بلندمدتی دارد یا خیر. ما طی این مطالعه به بررسی این موضوع پرداختیم تا دریابیم آیا انجام فعالیت بدنی با شدت‌های مختلف در طول زمان، در محیط‌های بدون نظارت می‌تواند باعث بهبود طولانی مدت در سلامت مغز و تغییر رفتار پایدار شود یا خیر.

در این مطالعه ۹۰ فرد بین ۵۰ تا ۷۴ سال انتخاب شدند و محققان از آنها خواستند تا در حین ورزش از شتاب سنج استفاده کنند و چندین تست شناختی را از خانه انجام دهند. یافته‌ها نشان دهنده ارتباط مستقیم بین ورزش و عملکرد شناختی بود.

محققان دریافتند در روزهایی که افراد ورزش می‌کردند، عملکرد شناختی‌شان تقویت می‌شد اما در روزهایی که افراد ورزش نمی‌کردند، عملکرد شناختی شرکت‌کنندگان کاهش می‌یافت.

ارتباط بین ورزش و عملکرد شناختی حتی زمانی که محققان عواملی مانند وضعیت اچ آی وی، سن، جنسیت، تحصیلات و نژاد/قومیت را تنظیم کردند، باقی ماند. این ارتباط برای افرادی که برای انجام کارهای روزانه مانند تمیز کردن خانه یا پرداخت قبوض به دیگران متکی بودند نیز برقرار است.

دکتر "رینه مور"(Raeanne Moore) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: برای آنها، فعالیت بدنی ممکن است سود بیشتری بر عملکرد شناختی روزانه داشته باشد.

دکتر مور این فرضیه را مطرح می‌کند که افرادی که از نظر عملکردی بزرگسالان مستقل هستند احتمالا در فعالیت‌های محرک شناختی و اجتماعی بیشتر شرکت می‌کنند، که این امر باعث می‌شود ورزش برای شناخت تاثیر کمتری داشته باشد.

یافته‌های این مطالعه در مجله "JMIR mHealth and uHealth" منتشر شده است.

 

منبع: افتاب

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.