آماری تلخ و خطرناک؛ هر ۷ دقیقه یک ایرانی به این بیماری دچار می‌شود

 

رئیس انجمن آلزایمر ایران گفت: بیش از یک میلیون نفر در کشور به دمانس (انواع مشکلات شناختی) مبتلا هستند.

 

معصومه صالحی رئیس انجمن آلزایمر ایران افزود: ابتلا به دمانس به خصوص آلزایمر در دوران همه گیری بیماری کرونا با توجه به کاهش ارتباطات اجتماعی، استرس و اضطراب ها بسیار افزایش یافت و در شمار مبتلایان بسیار تاثیرگذار بود ولی در عین حال تشخیص زودهنگام می تواند از تشدید روند بیماری بکاهد.

 

صالحی با بیان اینکه تشخیص زودهنگام پنج سال ابتلا به دمانس به خصوص آلزایمر را به تعویق بیاندازد، ادامه داد: ایران سومین کشور در دنیا بوده که با افزایش جمعیت سالمندی مواجه است، به همین دلیل انجام مداخلات و اقدامات پیشگیرانه می تواند در کاهش روند ابتلا به دمانس تاثیرگذار باشد، در همین جهت بر اساس تفاهم نامه ای با سازمان بهزیستی کشور، غربالگری این بیماری با اهمیت تشخیص زودهنگام و انجام مداخلات پیشگیرانه در شهرهای قزوین و یزد آغاز شده است.

 

وی تصریح کرد: بعضی از مداخلات درمانی اگر زودتر اعمال شوند می‌توانند بسیار موثرتر عمل کنند، با تشخیص زودهنگام و اقدامات به موقع می‌توان از تاثیرات منفی اقتصادی و بار هزینه‌های تحمیل شونده بر جامعه و سیستم‌های خدماتی و حمایتی کاست.

 

به گفته صالحی، در حال حاضر، وجود اختلال در گروه بسیاری از افرادی که با علائم دمانس (اختلال شناخت و حافظه) زندگی می‌کنند، دیر تشخیص داده می‌شود، این مسئله موجب تاثیر قابل ملاحظه در درمان می‌شود که فاصله درمانی زمان از دست رفته را ایجاد می‌کند و متعاقب دسترسی این افراد به اطلاعات، درمان و مراقبت، خدمات حمایتی محدود بوده و مشکلات عدیده‌ای را برای همه افراد درگیر از افراد مبتلا به بیماری آلزایمر گرفته تا خانواده‌ها، مراقبین، جوامع و سیستم‌های سلامت و بهداشت ایجاد می کند.

 

به گفته وی با توجه به تدوین و تصویب سند ملی دمانس، ضرورت دارد وزارت بهداشت اجرای این سند را در دستور کار قرار دهد.

 

رئیس انجمن آلزایمر ایران از شناسایی ۴۰۰ مبتلای جدید به آلزایمر در کشور خبر داد و گفت: بیش از یک میلیون نفر در کشور مبتلا به دمانس (انواع مشکلات شناختی) که ۷۰ درصد آن را آلزایمر تشکیل می‌دهد، هستند و می‌توان گفت هر ۷ دقیقه یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شود.

 

 

منبع: همشهری آنلاین

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.