سیمرغ دست روی دغدغه همیشگی معلولان گذاشت

 

مرکز سیمرغ معاونت سیما تازه‌ترین تولید خود را در قالب مسابقه به موضوع لزوم اهمیت به دغدغه‌های معلولان اختصاص داده است.

 

رشد و ارتقای شاخص‌های رفاه، سلامت اجتماعی و تلاش برای بهتر ‌زیستن آحاد مردم وظیفه‌ای ملی و همگانی است و در این راستا، وظیفه رسانه ملی در جهت پرداختن به ابعاد مختلف این مهم همواره مورد توجه بوده است.

 

رسانه ملی در راستای خدمت گزاری به افراد دارای معلولیت، توانمندسازی و ارتقای آگاهی مردم در مواجهه با این قشر از هموطنان عزیز، طی این سال ها برنامه هایی را در این راستا تولید و روانه آنتن کرده است. یکی از جدیدترین برنامه‌های تلویزیون، مسابقه‌ای به نام «نامیرا» است که به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود کارگر در مرحله پیش تولید قرار دارد.

 

کارگر درباره این مسابقه گفت: «نامیرا» با محوریت ایثار و شهادت تعریف شده است. در این مسابقه چهار داور حضور دارند که از میان جانبازان و افراد دارای معلولیت انتخاب شده‌اند.

 

تهیه‌کننده ««نامیرا» افزود: ما در این مسابقه دو رویکرد را دنبال می‌کنیم یکی همین اجرای مسابقه برای افراد معلول که شاید کمتر برنامه ای در تلویزیون در قالب مسابقه برای این عزیزان طراحی شده باشد و دومین هدف ما نقد اجتماعی و تعامل شهروندان با سبک زندگی افراد دارای معلولیت است.

 

کارگر بیان کرد: تضمین بهره‌مندی برابر و کامل افراد دارای معلولیت از کلیه حقوق اجتماعی، آزادی‌های بنیادین و ارتقای احترام نسبت به منزلت ذاتی آن‌ها جزء وظایف آحاد جامعه است. افراد دارای معلولیت، در تعامل با موانع گوناگون، امکان دارد مشارکت کامل و موثرشان در شرایط برابر با دیگران در جامعه متوقف شود. بسیاری از ما شاید نمی‌دانیم چگونه باید با افراد معلول برخورد کنیم. مثلاً به یک فرد نابینا در صورت نیاز چگونه باید کمک کرد. برخی موارد ما به گونه‌ای صحبت می‌کنیم که ممکن است برای افراد معلول خوشایند نباشد.

 

وی تأکید کرد: در مسابقه «نامیرا» ما به دنبال یک فرهنگسازی هستیم که معلولان چه توقعاتی از افراد غیرمعلول دارند و اینکه معلولیت نباید باعث شود در نحوه برخورد با این افراد تفاوتی باشد.

 

تهیه‌کننده ««نامیرا»  خاطرنشان کرد: این مسابقه از دو بخش استودیویی و شهری تشکیل شده است. به عنوان مثال در بخش شهری شرکت‌کننده دارای معلولیت قرار است از یک نقطه به نقطه‌ای دیگری از شهر عزیمت کند. در خلال این، چالش‌های دیگری هم بررسی می‌شود. از جمله اینکه شهر چقدر برای معلولان آماده است و چه امکاناتی برای این عزیزان در سطح شهر مهیاست. روش مسابقه در «نامیرا» به این صورت است که فرد غیرمعلول در کنار فرد معلول با همان شرایط مراحل مسابقه را طی می‌کند. یعنی اگر معلول از صندلی چرخدار (ویلچیر) استفاده می‌کند شخص شرکت‌کننده هم باید به همین طریق در مسابقه شرکت کند. یا اگر نابینا است وی هم باید چشم خود را بپوشاند تا در یک شرایط برابر با هم به رقابت بپردازند.

 

کارگر گفت: بی شک اگر تصویر درستی از معلولیت ارائه و بستر حضور معلولان در جامعه فراهم شود، شاهد حضور فعال‌تر، پویاتر و مؤثرتر این قشر در جامعه خواهیم بود و امیدواریم بتوانیم این پیام را با مسابقه «نامیرا» منتقل کنیم.

 

گفتنی است این مسابقه به سفارش مرکز سیمرغ رسانه ملی در 13 قسمت طراحی شده و قرار است روانه آنتن تلویزیون شود.

 

علاقه‌مندان برای شرکت در این مستند مسابقه می توانند به آدرس اینترنتی namirashow.ir یا به آدرس namirashow @ در پیام رسان های داخلی مراجعه کنند.

 

منبع: تسنیم

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.