عطرها قدرت شناختی انسان را تقویت می کنند

 

محققان دانشگاه کالیفرنیا ارواین اخیرا شواهدی قدرتمند کشف کرده اند که پر کردن هوا با عطرها، ارتباط حیاتی بین منطقه های عصبی مربوط به حافظه و تصمیم گیری را قدرتمندتر می کند.

 

نقل از ساینس آلرت، در این آزمایش با حضور ۴۳ شرکت کننده مرد و زن بین سن ۶۰تا ۸۵ ساله، نشان داده شد کاهش قدرت شناختی و بیماری هایی مانند فراموشی به سادگی و با انتشار عطرهای مختلف در اتاق خواب، کندتر می شود.

 

در دوره سالمندی ماده خاکستری قدیمی برای حفظ قدرت شناختی اهمیت زیادی دارد. این به معنای حل کردن جدول های مجلات به طور روزانه نیست، بلکه به معنای آماده سازی محیط با تمام چشم اندازها و اصوات برای استفاده توسط مغز است.

 

در حیوانات دیگر محیط های غنی شده از عطرها، انعطاف پذیری نورون ها را به خصوص در تست هایی روی حیواناتی افزایش دادند که علائم اختلال عصبی مشابه انسان ها داشتند.

 

باور اینکه انسان‌ها نیز می‌توانند از تجربه یک «منظره عطری» پیچیده سود ببرند، چندان دور از ذهن نیست. از نظر فیزیولوژیکی، توانایی ما در تشخیص بوها قبل از شروع کاهش قابلیت شناختی انسان بدتر می شود.

 

مایکل یاسا عصب شناس در این باره می گوید: حس بویایی به طور مستقیم به مدارهای حافظه مغز مرتبط است.

 

تمام حواس دیگر ابتدا از طریق تالاموس هدایت می شوند. همه افراد می دانند رایحه‌ها چقدر در برانگیختن خاطرات، حتی از زمان‌های بسیار دور، قدرتمند هستند. با این حال برخلاف تغییرات بینایی که با عینک و سمعک برای آسیب شنوایی درمان می‌کنیم، هیچ مداخله‌ای برای از دست دادن بویایی انجام نشده است.

 

برای آنکه مشخص شود آیا تحریک این حس می تواند کاهش قدرت شناختی را کندتر کند یا خیر، یاسا و همکارانش به ۲۰ نفر از شرکت کنندگان این پژوهش مجموعه ای از روغن های طبیعی حاوی عطرهای گل رز، پرتقال، اکالیپتوس، لیمو، نعناع فلفلی، رزماری و اسطوخودوس ارائه کردند تا شب قبل از خواب در اتاق منتشر کنند.

 

به بقیه گروه، عطرهای جعلی ارائه شد که حاوی مقادیر کمی از یک خوشبو کننده بود. همه شرکت‌کنندگان موظف بودند از یکی از روغن‌ها با پخش‌کننده استفاده کنند تا خانه‌شان را به مدت دو ساعت در یک دوره شش ماهه به مدت دو ساعت معطر کنند.

 

مجموعه ای از تست های عصب روانشناختی برای مقایسه حافظه، یادگیری زبان، برنامه ریزی و مهارت های تغییر تمرکز قبل و بعد از بازه ۶ ماهه روی افراد انجام شد.

 

به طور واضح میان پاسخ افرادی که در معرض بوهای مختلف قرار گرفتند و افراد گروه کنترل، ۲۲۶ درصد تفاوت وجود داشت. اسکن مغزی آنها نیز نشان دهنده تغییری قابل توجه در آناتومی مرتبط با نواحی مهم حافظه و تفکر در مغز افراد گروه آزمایش نشان داد.

 

هرچند تمام شرکت کنندگان به نظر می رسید از لحاظ ذهنی سالم هستند، اما محققان اکنون تصمیم دارند آزمایش را برای افرادی تکرار کنند که دچار سطحی از کاهش قدرت شناختی شده اند.

 

منبع: مهر

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.