افزایش قیمت خدمات، مراکز توانبخشی را به تعطیلی می‌کشاند

 

 اخیرا یکی از دغدغه‌های جامعه افراد دارای معلولیت به پویش پرامضای فارس من تبدیل شده است، در این پویش مدیران مراکز توانبخشی سازمان بهزیستی خواستار افزایش یارانه‌های پرداختی به این مراکز هستند.

در بخشی از این پویش آمده است که«به علت عدم اجرای تبصره یک ماده ۷ قانون جامع حمایت از معلولین که در آن صراحتاً قید شده است یارانه پرداختی مراکز توسط سازمان، باید مطابق با قیمت تمام شده خدمات باشد، لکن بودجه سازمان بهزیستی افزایش چندانی نداشته و این سازمان قادر به پرداخت یارانه مناسب به مراکز مطابق قانون، نیست.»

در این باره این مدیر پویش فارس من که خود مسئول یک موسسه خدمات توانبخشی در یکی از استانهای شرقی کشور است به خبرنگار فارس گفت: سازمان بهزیستی وظیفه دارد تا قیمت خدمات تمام شده توانبخشی را به حساب مراکز روزانه و شبانه واریز کند،  تعدادی از این مراکز روزانه برای کودکان کم شنوا، عقب‌مانده ذهنی و اوتیسم هستند و برخی دیگر از آنها  به صورت شبانه روزی فعالیت می‌کنند که به بیماران روانی مزمن  و سالمندان اختصاص دارند.

وی ادامه داد:هیچ زمانی دولت و بهزیستی قیمت تمام شده خدمات را به مراکز نداده‌اند، این در حالی است که مراکز در این سال‌ها توانسته تا حدودی سرپا بمانند اما امسال با توجه به افزایش میزان تورم و آزاد شدن ارز ترجیحی، مراکز توانبخشی تحت فشار مالی قرار گرفته‌اند.

مدیر این پویش با اشاره به تعطیلی برخی مراکز توانبخشی بهزیستی، خاطرنشان کرد: بنابر آماری که داریم برخی از مراکز در استانها که تعداد آن‌ها از انگشتان دست هم فراتر رفته به مرز تعطیلی کشانده شده‌اند، این اقدامی بی سابقه بوده و اگر روند ادامه دار باشد می‌تواند آمار مراکز تعطیل شده افزایش پیدا کند.

این مدیر مرکز توانبخشی بهزیستی اذعان کرد: از آنجایی که در سال‌های گذشته قیمت تمام شده خدمات را دریافت نمی‌کردیم این قیمتها انباشت شده به طوری که براساس خوداظهاری مدیران مراکز، قیمت برای مراکز روزانه بین ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان بود، این در حالی است که در همان سال ما برای یک مددجو در مراکز درجه دو یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و  در مراکز درجه یک، یک میلیون ۳۵۰هزار تومان دریافت می‌کردیم.

وی یادآور شد: ما در سال گذشته از این نرخ‌ها یک سوم را دریافت می‌کردیم و امسال نیز شاهد افزایش نبوده‌ایم، این در حالی است که امسال قیمت تمام شده برای هر مددجو ۵میلیون تومان برای مراکز روزانه است و بسیار نگران کننده و فاجعه بار است.
مدتی پیش نیز خبری با مضمون گلایه مندی مدیران مراکز توابخشی بهزیستی از عدم افزایش یارانه در سایت آسایشگاه قم کار شده بود.

برای آشنایی با آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب اینجا و برای مشارکت و نیکوکاری اینجا کلیک کنید.

 

 

 

منبع: فارس

list item image

مواد غذایی

برنج، روغن، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، پنیر، مربا، حلوا، شکر و قند، چای، شیر، سس مایونز، ادویه جات، آبلیمو، ماکارونی، سیب زمینی، پیاز، میوه فصل و...

list item image

پوشاک

حوله حمام و دستی، پارچه لباس، پارچه ملحفه، بالش و تشک، دمپائی، جوراب، پتوی مسافرتی، کلاه، پتو، دستکش، لباس های متنوع

list item image

بهداشتی و شوینده

ایزیلایف، شامپو، مایع های: (ظرفشویی، دستشویی، سفید کننده، جرم گیر، نرم کننده)، پودر دستی و ماشینی، صابون، لیوان یکبار مصرف، ماگ

در آسایشگاه سالمندان و معلولین انوار آفتاب قم بیش از 420 سالمند و معلول نیازمند و بی سرپرست بصورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. تمام نیازهای این عزیزان با کمک و همت مردم نیکوکار تأمین میگردد. شما نیز میتوانید ما را در نگهداری این عزیزان یاری نمائید. 

پرکاربردترین اقلام مورد نیاز:

به اطلاع صاحبان محترم کسب و کار میرساند تمامی اقلام اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب معاف از مالیات می‌باشد.